top of page
KOL.jpg

AİKİDOSEVER AİKİKAİ ORGANİZASYONU

  • Instagram
  • Facebook

AİKİKAİ NEDİR?

IMG-20180904-WA0017_edited.jpg

Aikikai, dünyada aikidodan sorumlu, Japonya merkezli bir kuruluştur. Aikido organizasyonları, uluslararası alanda resmi olarak tanınmak için Aikikai'ye kabul edilmek zorundadır. Bunun içinse, organizasyonun başındaki kişi dünya genelinde üst düzey bir sensei olmalı, uluslarası alanda birçok aikido semineri vermeli, çok sayıda dan sahibi öğrenci yetiştirmeli ve yanında üst düzey birçok aikidocu olmalıdır.

AİKİDOSEVER AİKİKAİ ORGANİZASYONU NEDİR?

sever%2520seminer%25202015_edited_edited_edited.jpg

AikidoSever Aikikai Organizasyonu, Sever Cengiz başkanlığında kurulmuş bir Aikikai organizasyonudur. Çok sayıda 5. dan ve 4. dan kurul üyesi bulunmaktadır. Ayrıca genel üyeleri içinde 50’ye yakın dan sahibi aikidocu ve organizasyona bağlı 10’dan fazla dojo bulunmaktadır.

Sever Cengiz Macaristan, Azerbaycan, Fas, Türkiye gibi ülkelerde çok sayıda seminer vermiş; Uluslararası Aikido Konferansı'nda özel davetli olarak birden çok kere konferans vermiştir.

DİPLOMA SİSTEMİ NASILDIR?

42675008_1843250165769676_3093815679481020416_o_edited.jpg

AikidoSever Aikikai Organizasyonu Japonya Aikikai'den yetkili bir organizasyon olduğu için, verilen diplomalar dünyanın her yerinde geçerlidir.

Dan diplomaları Sever Cengiz'in başvurusu sonucu doğrudan Japonya Aikikai'den gönderilir. Ayrıca AikidoSever Aikikai Organizasyonu'ndan dan alan kişiler 'Yudanşa' denilen kimliklere sahip olur. Yudanşa bir nevi aikido pasaportudur. Bu pasaport sayesinde dünyanın her yerinde ve Japonya Merkez Dojo'da aikido derslerine katılabilirler.

SEVER CENGİZ KİMDİR?

1963 yılında İstanbul'da doğdu. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

İlköğretimini Çapa İlkokulu, Orta ve Lise eğitimini Kültür Koleji, üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi, Yüksek Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde tamamladı. Aynı okulda doktoraya devam etmektedir. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Spor Bilimleri Fakültesi'nde Öğretim Görevlisi olarak Aikido ve Savunma Sporları dersleri vermektedir. 

Üniversite eğitiminden sonra tekstil sektöründe çalışmaya başladı. 24 yıl boyunca orta ve üst düzey yöneticilik, şirket ortaklığı yaptı. Ayrıca bir güvenlik şirketinin kurucu ortaklığını yaptı.  

Savaş sanatları çalışmalarına 1973 yılında judo ile başladı. Uzun yıllar Judo, Taekwondo, Ashihara Karate çalıştı. 1997 yılından beri aralıksız olarak Aikido çalışmalarını sürdürmektedir. Bu 4 sanatta da siyah kuşak sahibidir. Aikidonun merkezi Japonya Aikikai'den 5.Dan derecesine sahiptir. Aikidosever Aikikai Organizasyonu kurucusu ve baş eğitmenidir.

 

Polis Meslek Yüksek Okulu'nda Öğretim Görevlisi olarak Polis Müdahale Yöntem ve Teknikleri (PMYT) dersleri, Emniyet Teşkilatının farklı birimlerine eğitimler, Havacılık kuruluşlarına Havacılık Güvenliği eğitimleri, Özel Güvenlik kuruluşlarına güvenlik eğitimleri, VIP koruma eğitimleri vermektedir. 

bottom of page