MERKEZ DOJO

Acıbadem mah.
Çeçen Sok.
Başkent Çıkmazı
No: 12A

ACIBADEM / AKASYA

0553 291 444 8

  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black YouTube Icon

AİKİDO

ÇOCUK

AİKİDO NEDİR?

Aikido, 1883-1969 yılları arasında yaşamış olan Japon Morihei Ueshiba tarafından geliştirilmiş bir tür kendini savunma öğretisi ve sağlıklı yaşam metodudur. "Aİ: Uyum", "Kİ: Yaşam Enerjisi", "DO: Yol" demektir. Yani aikidonun kelime anlamı "Yaşam enerjisiyle uyumlanma yoludur." diyebiliriz.

 

Aikido, kendisine yönelen güce direnmek yerine onunla birleşmek, ona uyum sağlamak ve onu yönlendirmek anlayışını benimser. Bu da kuvvet kullanarak zarar görmek ve zarar vermekten çok uzaktır. Uyum sağlayıp kontrolü elde tutmaktır.

 

Aikido, her türlü vuruş ve tutuşa karşı, rakibin gücünü yönlendirerek onun eklemlerine ve zayıf noktalarına yapılan baskılardan oluşan; kilitleme, düşürme ve fırlatma tekniklerinden meydana gelir. Karşımızdaki kişi ne kadar güçlü olursa olsun bu teknikleri doğru bir şekilde uygulayarak onu etkisiz hale getirebiliriz.  

AİKİDO ÇOCUKLARA EN UYGUN SAVUNMA SPORUDUR

Aikido, güce değil, tamamen tekniğe dayanır. Bu yüzden çocukların en rahat yapabileceği savunma sporudur.

 

Aikidoda amaç karşımızdaki kişiye zarar vermeden kendimizi korumaktır. Tamamen barışçıl bir felsefesi vardır. Kavga etmek, birini dövmek vb. şeyler aikidonun ruhuna çok uzaktır. Bu yüzden aikido çocuklara en uygun savunma sporlarından biridir.

 

Aikidoda müsabaka, dolayısıyla mücadele, yarış, madalya gibi kavramlar yoktur. Bunlar hem aikidonun felsefesine aykırıdır, hem de çalışma anlayışına. Aikidoda teknikler karşılıklı uyum içinde çalışılır. Kimse kimseyi yenmeye veya ona üstünlük kurmaya çalışmaz. Aikidodaki tek yarış, her gün 

bir önceki günkü halimizden daha iyi olmaya çalışmamızdır, yani kendimizle yarıştır. Günümüzdeki eğitim sistemine baktığımızda, çocuklarımız sürekli bir yarış halindedir. Amaçları hep birinci olmak, arkadaşlarının önüne geçmektir. Bu durum, çocukların kişisel gelişimi açısından son derece sakıncalıdır. Hep en iyi olmaya, birinci olmaya şartlanan çocuklar, her alanda en iyisi olamayacakları için, gelecek yaşamlarında psikolojik sorunlarla boğuşabiliyor ve mutsuz olabiliyorlar. Aikido, bu yarış anlayışının tamamen karşısında yer aldığı için çocukların kişisel gelişimi açısından da çok faydalı bir spordur.

Aikidoda karşılıklı saygıyı, kişisel temizliği, disiplini, barışı ve egolardan arınmayı ön planda tutan bazı dojo kuralları bulunur. Derslere zamanında gelmek, ego çatıştırmamak, hiyerarşiye dikkat etmek, çalışma arkadaşlarına zarar vermemek, kimseyle yarışa girmemek, beden ve kıyafet temizliğine özen göstermek gibi. Aikido çalışan herkesin bu kurallara uyması gerekir. Bu sayede aikido çocuklar için bir kişisel gelişim öğretisine dönüşür. Ayrıca bu kuralların bir çoğuna dojo dışında da uyulması beklenir. Örneğin dojoda öğrenilen teknikler insanlara zarar vermek için ve zorunlu kalınmadıkça kullanılmamalıdır. Bu kuralları ve aikido felsefesini benimseyen bir çocuğun hayatı kökünden değişir. Yani aikido sadece bir savunma sanatı ya da sporu değildir. Aikido özel yaşam, okul yaşamı, insan ilişkileri, doğa ve evrenle uyumlanma vb. alanlarda; yani bütün hayatımızda yer eden bir dünya görüşüdür aynı zamanda.

AİKİDO ÇOCUK DERSLERİ NASIL YAPILIR?

Aikido Çocuk dersleri aikido, spor ve oyun bölümlerinden oluşur.

Aikido bölümünde, her türlü vuruş ve tutuşa karşı teknikler çalışılır. Böylece çocuklar kendilerini savunmayı öğrenir. Ayrıca bu bölümde düşüş teknikleri de çalışılır. Böylece çocuklar derslerde olduğu gibi günlük hayatlarında da herhangi bir sebepten dolayı yere düştüklerinde zarar görmezler. Bunun dışında tekme, yumruk gibi temel vuruş teknikleri çalışılır. Çünkü, vuruşlara karşı kendimizi korumayı öğrenmek için vuruşları da öğrenmek zorundayız. Tabi ki, çocuklar öğrendikleri vuruşları zorunda kalmadıkça kimseye uygulamamaları için sıklıkla uyarılır.

Spor bölümünde esneklik, denge ve vücut koordinasyonunu arttırmaya yönelik jimnastik ve yoga hareketleri yapılır. Bunların yanı sıra güç ve hız arttırmaya yönelik parkur çalışmaları yapılır. Parkur çalışmasının içinde koşu, zıplama, şınav, mekik, ip atlama vb. hareketler çalışılır. SVR Beden Zihin kurucu başeğitmeni Sever Cengiz’in İstanbul Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde akademisyen olması, bütün eğitmenlerimizin profesyonel spor geçmişi ve resmi antrenörlük belgesi sahibi olmaları çocuklarınız için en doğru ve faydalı spor çalışmalarının yapılmasını sağlamaktadır.

 

Oyun bölümünde, çocukların motivasyonlarını arttırmak,  ekip ruhunu ve takım çalışmasını öğrenmelerini sağlamak için çeşitli oyunlar oynanır. 

 

4-12 yaş arası bütün çocuklar Aikido Çocuk derslerine katılır. Derslerin yaşlara göre ayrılması zorunlu değildir. Ayrıca aikidoya yeni başlayan öğrencilerle yıllardır aikido çalışan öğrenciler, aynı derste beraber çalışır. Seviyelerin ders sırasında bir önemi yoktur. Eski öğrenciyle çalışan yeni öğrenci için, karşısındakinin bilgisinden faydalanmak önemliyken, kıdemli öğrenciler de yeni gelen arkadaşlarına uyması gereken kuralları, oynanan oyunları, parkurları vs. anlatarak sorumluluk bilincini ve liderlik ruhunu geliştirir. Yani dersler seviyelere, yaşa ya da siklete göre ayrılmaz. Buna gerek olmadığı gibi çocukların her yaş, fiziksel özellik ve seviyeden aikidocuyla beraber çalışması gelişimleri açısından önemlidir.

SINAV, DİPLOMA, KUŞAK VE EĞİTMENLİK SİSTEMİ 

 

Aikidoda üç ayda bir yapılan uygulamalı sınavlarda seviye atlanır. Her sınav sonucunda çocuklara sarı, yeşil, mavi gibi yeni renkli kuşaklar verilir. Çocuklar 10 sınav sonucunda, yani en az üç yılda siyah kuşak mertebesine yükselme hakkına sahip olurlar. Daha sonra en az bir yıl çalışmaya devam edip 1. Dan sınavına girebilirler. Dan mertebesine ulaşan öğrenciler hakama denilen giysilerden giyerler.

Sınavlar, Sever Cengiz’in başkanlığındaki AikidoSever Aikikai Organizasyonu sınav kurulu tarafından yapılır. Her sınavdan sonra başarılı olan öğrencilere Sever Cengiz’in imzası ve mühürü sayesinde dünyanın her yerinde geçerli olan diplomaları verilir. Dan diplomaları doğrudan doğruya Japonya’dan gelir.  İsteyen öğrenciler yine Sever Cengiz’in imzası sayesinde lisans çıkartabilir ve Türkiye’de  aikido- 

dan sorumlu federasyondan diploma ve yeterli düzeyde olanlar antrenörlük belgesi alabilir.

  

Ayrıca yeterli düzeye erişen kişiler SVR Beden Zihin dojolarında yardımcı eğitmenlik yapma fırsatı yakalayarak hem ileride kendi derslerini vermeye hazırlık yapmış olurlar hem de kendilerini daha çok geliştirme fırsatı yakalarlar.

AİKİDOSEVER AİKİKAİ ORGANİZASYONU

Aikikai, dünyada aikidodan sorumlu, Japonya-Tokyo merkezli organizasyondur. Dünyadaki bütün dojolar ve aikido organizasyonları, uluslararası alanda resmi olarak tanınmak için Japonya Aikikai Organizasyonu’na kabul edilmek zorundadır. Fakat bu kolay bir şey değildir. Organizasyonun başındaki kişi dünya genelinde çok üst düzey bir sensei olmalı, uluslarası alanda birçok aikido semineri vermeli, çok sayıda dan sahibi öğrenci yetiştirmeli ve yanında üst düzey birçok aikidocu olmalıdır.

AikidoSever Aikikai Organizasyonu, Sever Cengiz başkanlığında kurulmuş Japonya’dan yetkili bir Aikikai organizasyonudur. Yönetim kurulu, eğitim kurulu ve sınav kurulunda çok sayıda 5. dan ve 4. dan üyesi bulunmaktadır. Ayrıca genel üyeleri içinde 50’ye yakın dan sahibi aikidoka, organizasyona bağlı 10’dan fazla dojo bulunmaktadır.

Bu yüzden AikidoSever adına verilen, Sever Cengiz’in imza ve mühürü bulunan diplomalar dünyanın her yerinde geçerlidir.