JİU JİTSU

JİU JİTSU NEDİR?

Jiu jitsu, ağırlığın yerde mücadeleye verildiği bir dövüş sanatıdır. Sadece kilo vermek ve forma girmekten, yarışmayı seven insanlar için müsabakalara katılmaya kadar birçok nedenle yapılabilecek, insanın kendini daha iyi ve güvenli hissetmesini sağlayan, sürekli bir sonraki hamlenin düşünüldüğü, vücut kapasiteniz yanında insanın zekasını da zorlayan son derece zevkli bir dövüş sanatıdır. Dünyada bu spor Chest of Humanbody yani insan vücuduna yapılan satranç oyunu olarak adlandırılır.

JİU JİTSU NASIL YAPILIR VE KURALLARI NELERDİR?

 
Tekniklerin uygulamasında kaldıraç prensibi temeldir. Fiziksel özellikler veya yaşınız bu spora başlamak için sebep teşkil etmez. Kaldıraç prensibiyle gücün arttırılması ve en etkili tekniklerin kullanılması bu sporun en önemli özelliğidir. Dolayısıyla hafif ve güçsüz kişinin, ağır ve güçlü rakibe karşı başarılı olmasını sağlar. Müsabakalarda temel, pes ettirmek için gerekli tekniklerin uygulanabileceği üstün pozisyonu elde etmektir. Puanlama, bu elde edilen pozisyonlara göre yapılır. Bunun yanında eklemlere yapılan ataklar ve boğuş hareketleri ile rakip pes ettirilebilir ki bu da baskın pozisyonları elde etmeyi gerektirir. Sporcu sürekli olarak rakibinin bir sonraki hareketini ya da kendi hareketine vereceği karşılığı düşünerek, aynı bir satranç oyunu gibi, stratejisini hakim pozisyonu elde etmek için geliştirir.

Jiu jitsu, judo elbisesi benzeri bir elbise ile yapılır. Jiu jitsu; spor olarak, savunma sanatı olarak ya da Mixed Martial Arts ( MMA) müsabakaları için çalışılabilir.

KİMLER JİU JİTSU YAPABİLİR?

 

Her yaşta ve her fiziksel özellikte insan bu sporu yapabilir. Hatta yurt dışında son zamanda görme engelli ve fiziksel engelli çocukların yetiştirildiği okullarda en çok tercih edilen spor haline gelmiştir. 


Jiu jitsu turnuvalarında kilo kategorilerinin yanında yaş kategorileri de vardır. Her yaştan insanın turnuvalara katılması mümkündür ve turnuvada senior tabir edilen 55 yaş üstü birçok kişi görebilirsiniz.

MERKEZ DOJO

Acıbadem mah.
Çeçen Sok.
Başkent Çıkmazı
No: 12A

ACIBADEM / AKASYA

0553 291 444 8

  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black YouTube Icon