KADIN

KRAV MAGA

SELF DEFENSE

KRAV MAGA – SELF DEFENSE NEDİR?

Krav Maga ve Self Defense, gerçek hayatta kendimizi her türlü fiziksel saldırıdan en kısa sürede kurtarabilmemiz için oluşturulmuş savunma sistemleridir. Çeşitli savunma tekniklerini en kısa sürede öğretme ihtiyacından yola çıkılarak geliştirilmiştir. Aikido, Wing Tsun, Karate, Judo, Tekvando, Full Contact, Bukiwaza gibi savunma sanatlarının bir arada kullanılmasından meydana gelir.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Krav Maga ve Self Defense eğitmenlerinin sadece Krav Maga veya Self Defense çalışmış olması bizce pek yeterli değildir. Bu sistemlerin içerisinde bulunan savunma sanatlarından en az 2-3 tanesinde usta olmak, eğitim vermek için çok önemlidir. Çünkü eğitmen, öğreteceği sistemin temeline ne kadar hakim olursa, öğrenciye de bu temeli o kadar iyi aktarabilir. Ayrıca bir iki yıl çalışıp, eğitmen olarak ortaya çıkmak da doğru değildir. Eğitmen olmak için derin bir tecrübeye sahip olmak gerekir.

SVR DEFENSE

SVR Defense, 45 yılı aşkın savunma sanatları tecrübesi bulunan Sever Cengiz ve 20 yılı aşkın savunma sanatları tecrübeleri bulunan Çağdaş Cengiz ve Egemen Cengiz tarafından geliştirilmiş bir tür Self Defense ve Krav Maga sistemidir.

Her biri Aikido, Karate ve Bukiwaza sanatlarının üçünde de siyah kuşak dan sahibi olan eğitmenlerimizden Sever Cengiz ayrıca Judo ve Tekvando’da siyah kuşak dan sahibidir. Çağdaş Cengiz uzun yıllardır Wing Tsun, Egemen Cengiz de Full Contact çalışmaktadır.

Sever Cengiz, Sarıyer Polis Okulu’nda, akademisyen olarak, Self Defense kapsamında Polis Savunma Taktikleri dersi vermektedir. Ayrıca eğitmenlerimiz 2009 yılından beri Sever Cengiz önderliğinde emniyet teşkilatları, devlet kurumları, hava yolu şirketleri ve güvenlik şirketlerine Self Defense eğitimleri vermektedir. Bu eğitimlerden bazıları; kabiniçi güvenlik, polis savunma taktikleri, V.I.P. güvenlik, kelepçeleme, havacılık ve uçuş güvenliği gibi self defense kapsamındaki eğitimlerdir.

KADINLAR İÇİN SVR DEFENSE

SVR Defense kadınlar için çok uygun bir savunma sistemidir. Bilindiği gibi günümüzde ‘kadına şiddet’ olaylarında çok ciddi bir artış söz konusudur. Bu yüzden bütün kadınların kendini savunmayı öğrenmesi çok önemlidir. SVR Defense de her cinsiyet ve fiziksel özellikten kişinin yapmasına elverişli olduğundan kadınların kendini savunmasını sağlamaya en uygun savunma sistemlerinden biridir. Gündüz saatlerinde kadınlara özel derslerimiz bulunmaktadır. Böylece hem ev kadınları zamanlarını değerlendirme fırsatı bulurlar, hem de fiyat açısından daha avantajlı fırsatlar yakalamış olurlar. Tabi ki isteyen kadınlar akşam saatlerindeki derslerimize de gelebilirler.

KİŞİSEL SAVUNMAYLA İLGİLİ YANLIŞ ANLAYIŞLAR

Kişisel savunmayla ilgili en önemli şey, ‘savunma’nın ne olduğunu bilmektir. Ölümcül teknikler bilmek, bıçak kullanmak, silah taşımak, tekme ve yumruk atmayı öğrenmek savunma değildir. Bazı eğitmenler sadece bunları öğreterek kişiyi sokakta kendini savunabileceğine inandırırlar. Bu durum kişide ‘sahte güvenlik hissi’ yaratır. ‘Sahte güvenlik hissi’ pratikte uygulanamayacak tekniklerle kişinin gerçek olmayan bir şekilde kendini güvende hissetmeye başlamasıdır. Bu durum sokakta hayatınızı kaybetmenize sebep olabilir.

Eğer asker değilseniz ve savaşmıyorsanız, silah veya bıçak kullanarak kendinizi savunmanız mümkün değildir. Bunları kullanarak karşınızdaki kişiyi ancak yaralayabilir veya öldürebilirsiniz. Böylece iki durum oluşur. Ya karşınızdaki kişi de silahlıdır ve nefsi müdafa yaptığınızı kanıtlamanız gerekir, ki bu birkaç yıl sürebilir. Ya da karşınızdaki kişi silahsızdır ve zaten nefsi müdafa yapmamışsınızdır.

Sadece tekme, yumruk atarak kendinizi savunmaya çalışırsanız da siz saldırgan durumuna düşersiniz. Vurarak durdurduğunuz kişi size dava açabilir. Ya da karşınızdaki kişi sizin vurarak durdurabileceğinizden daha dayanıklı olabilir ve dolayısıyla onu durduramamış olursunuz. Karşınızdaki kişi dayanıklı değilse de vuruşlarınız karşısında ciddi zararlar görebilir hatta ölebilir bile. Bunun çok sayıda örneği mevcuttur.

 

Ayrıca çeşitli eğitimlerde sürekli şu tarz söylemler duymaktayız: ‘Daha ilk dersten itibaren kendinizi savunmaya başlayabilirsiniz.’ ya da ‘On ders sonunda silaha, bıçağa, sopaya karşı kendinizi savunabilirsiniz.’ Bunlar mümkün değildir ve çok tehlikelidir. Bir insanın bir saatte kendini savunmayı öğrenmesi mantık dışıdır. Silaha ve bıçağa karşı durum ise çok daha vahimdir. Yıllarla ölçülen bir tecrübesi olmayan insanın silaha karşı kendini savunması mümkün değildir fakat bunu yapabileceğine inandırılması ölümcüldür.

 

Müsabaka kurallarına göre çalışılan sistemlerin de tek başına çalışılması sokakta kendimizi savunmamız için yeterli değildir. Çünkü müsabakalarda kurallar vardır. Sokaktaysa kural yoktur.

SVR DEFENSE ÇALIŞMA SİSTEMİ

SVR Defense iki bölümden oluşur: Teorik çalışma ve pratik çalışma.

Teorik Çalışma: Kişisel savunmada teorik çalışma çok önemlidir. Kişisel savunma fiziksel mücadeleden ibaret değildir. Farkındalık, önlem, risk analizi ve psikolojik üstünlük en az fiziksel mücadele kadar önemlidir. Sokakta ya da kapalı bir mekanda potansiyel tehlikelerin veya etrafta silah olarak kullanılabilecek objelerin farkında olmak ve gerekli önlemleri almak, en güvenli bölgeyi seçmek, arkanızı kapıya dönerek oturmamak, tehlike arz eden kişileri görmek, en yakın kaçış noktasını veya birden fazla kişiye karşı ne yapılacağını bilmek gibi çok sayıda unsur işin teorik kısmını oluşturur. Derslerde bunlarla ilgili teorik çalışmalar da yapılır.

Pratik Çalışma: Çalışmalar her türlü yumruk, tekme, diz ve dirsek vuruşları; bu vuruşlara karşı savunma teknikleri; sopa, bıçak gibi soğuk silahlara karşı savunma teknikleri ve bu silahları kullanma teknikleri; günlük hayatta yanımızda bulunan şemsiye, kalem, anahtar, çanta gibi eşyaların savunma ve saldırı amaçlı kullanılması, mücadele anında yere düşme ihtimaline karşı temel düşüş teknikleri ve yerde etkisiz hale getirme tekniklerinden oluşur.

SVR Defense doğrudan doğruya günlük hayatta, sokakta kullanılmak için oluşturulmuş bir sistem olduğundan her türlü saldırıya karşı hem fiziksel hem psikolojik olarak hazır olmanızı ve bu saldırılardan en kısa sürede ve en etkili yoldan kurtulmanızı sağlar. Teknikler basit prensipleri ve içgüdüsel hareketleri temel aldığından dolayı kısa sürede öğrenilebilir. Ayrıca vuruş ve teknikler her yaş, cinsiyet ve fiziksel özellikteki kişinin kullanabileceği şekilde düzenlenmiştir. Kuvvetin, kondisyonun, dayanıklılığın bir önemi yoktur. Önemli olan tekniktir.

SEVİYELER VE EĞİTMENLİK SİSTEMİ

 

SVR Defense’de üç ayda bir yapılan sınavlarla seviye atlanır. Bu sınavlar hem uygulamalı hem de sözlü teorik kısımlardan oluşur. Toplam yedi seviye vardır. Her sınavın sonunda başarılı olan öğrenciler yeni kuşak ve diplomalarını alırlar. Sarı, yeşil, mavi gibi renkli kuşaklar bulunur. Yedi seviyeyi tamamlayan öğrenciler sokakta kendilerini savunma yetisini kazanmış olurlar.

Bundan sonra ileri seviye eğitimler başlar. Bu eğitimlerde profesyonelleşme yolunda adımlar atılır. Birden fazla kişiye karşı ve sıcak silahlara karşı (ateşli silahlar) savunma tekniklerine geçilir. Soğuk silahları (kesici, delici, ezici silahlar) kullanma teknikleri öğrenilir. Sadece kendimizi değil birden fazla kişiyi koruma, çevre güvenliğinin sağlanması, taşıtlarda güvenlik yöntemleri çalışılır.

 

İleri seviye eğitimlerde yeterli düzeye gelen öğrenciler SVR Beden Zihin dojolarında yardımcı eğitmenlik yapmaya başlar. Yardımcı eğitmenlik yapan öğrencilerin SVR Beden Zihin dojolarındaki aikido, wing tsun, karate, jiu jitsu ve kick boks derslerinden en az bir ya da iki tanesine devam etmesi beklenir. Bu aşamalardan sonra yeterli düzeye ulaşan öğrenciler kendi başlarına eğitim verecek düzeye gelirler.

MERKEZ DOJO

Acıbadem mah.
Çeçen Sok.
Başkent Çıkmazı
No: 12A

ACIBADEM / AKASYA

0553 291 444 8

  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black YouTube Icon