MERKEZ DOJO

Acıbadem mah.
Çeçen Sok.
Başkent Çıkmazı
No: 12A

ACIBADEM / AKASYA

0553 291 444 8

  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black YouTube Icon

SEVER CENGİZ

AKADEMİK VE PROFESYONEL HAYATI

1963 yılında İstanbul’da doğdu. Kültür Koleji ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. Zeyneti Cengiz ile evli ve iki çocuk babası.

Yeşildirek, Davutpaşa, Bozkurt Spor Kulüplerinde kaleci olarak 17 yıl profesyonel futbol oynadı. Genç milli takımda, İstanbul Karması’nda forma giydi. Jübile yaptıktan sonra Yeşildirek Spor Kulübü futbol takımı yöneticiliği yaparken aynı kulübün voleybol takımında 11 yıl Bölgesel Lig’de oynadı.

Spor kariyeriyle beraber iş hayatını da sürdürdü. 24 yıl boyunca tekstil sektöründe üst düzey yöneticilik ve şirket ortaklığı yaptı. Bu sırada SVR Güvenlik Şirketi’ni kurdu.

Emekli olduktan sonra eğitime ve eğitmenliğe daha çok yöneldi. İstanbul Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. Tez konusu aikidoydu. Böylece Türkiye’de aikido üzerine tez yazan ilk ve tek kişi oldu. Şu an aynı bölümde doktora yapıyor.

 

2007 yılından beri İstanbul Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak Aikido dersi veriyor. Türkiye’nin ilk ve tek aikido akademisyeni. Aynı zamanda Polis Akademisi'nde öğretim görevlisi olarak Polis Müdahale Yöntem ve Teknikleri(PMYT) dersi veriyor. Koç Üniversitesi’nde aikido dersi veriyor.

Akademik eğitim dışında da eğitmenlik yapmaya devam ediyor. Emniyet Teşkilatı Özel Birimleri’ne kelepçeleme eğitimi, Türk Hava Yolları güvenlik uzmanlarına V.I.P. koruma eğitimi; AtlasJet  ve FreeBird Hava Yolu Şirketi kabin görevlilerine ‘Kabin İçi Güvenlik’ eğitimi; Avrupa’nın en büyük güvenlik şirketi olan Securitas’ın Özel Güvenlik Uzmanlarına ‘Özel Güvenlikçi’ eğitimi, HEM (Havacılık Eğitim Merkezi)’de Türkiye’nin en büyük hava yolu şirketlerinin güvenlik müdürlerine Havacılık ve Uçuş Güvenliği eğitimi veriyor. Ayrıca hava yolu şirketlerine ‘Sınır Dışı Edilecek Suçlu Taşıma’ hizmeti, dünyanın en büyük lojistik firmalarından biri olan MAERSK’in Ceo ve en üst düzey yöneticilerine V.I.P. güvenlik hizmeti veriyor.

SAVUNMA SANATLARI HAYATI

Savunma sanatları çalışmaya 1973 yılında Namık Ekin’in yanında ‘Judo’ ile başladı. Judoda siyah kuşak 1. Dan mertebesine yükseldikten sonra ‘Taekwondo (Tekvando) çalışmalarına ağırlık verdi. Tekvandoda da siyah kuşak 1. Dan mertebesine yükseldi.

Tekvando ve Judo çalışmaya devam ederken 1995 yılında Namık Ekin’le ‘Aikido’ya başladı. Burada yaklaşık bir yıl aikido çalıştıktan sonra voleybol maçında yaşadığı sakatlık yüzünden spora ara vermek zorunda kaldı.

1997 yılında, Türkiye aikidocusunun kurucu 7. Dan Kenji Kumagai ve onun ilk öğrencisi 6. Dan Ali Uludağ ile aikido çalışmaya devam etti. Ayrıca Bukiwaza’ya başladı. Bu tarihten sonra profesyonel savunma sanatları hayatını aikido ve bukiwaza ile devam ettirme kararı aldı.

Dünyanın aikidodan sorumlu merkezi ‘Japonya Aikikai Aikido Organizasyonu’ndan siyah kuşak 5. Dan mertebesine sahip. Ayrıca Türkiye’de aikidodan sorumlu federasyondan 5. Dan ve 5. Kademe antrenörlük sahibi. Yani Türkiye’nin ilk aikido teknik direktörü ve ilk 5. Kademe antrenörlerinden.

Birçok defa Japonya’ya gitti. Dünyanın en büyük hocalarından aikido eğitimleri aldı. 2008 yılında Japonya’da gerçekleşen ’10. Dünya Aikido Kongresi’nde bulundu. 2011 yılında Japonya’da meydana gelen tsunamide Japonya’da aikido kampındaydı.

Türkiye’nin birçok şehrinde ve Macaristan, Fas, Azerbaycan gibi ülkelerde birçok uluslararası aikido semineri verdi. 2017 yılında Macaristan’da gerçekleştirilen ‘Uluslarası Aikido Konferansı’nda, Avrupa Aikido Federasyonu başkanının resmi davetiyle ‘Akademik Aikido’ üzerine konferans verdi.

  

2002 yılında 8. Dan Serdar Ergün ile ‘Karate’ çalışmaya başladı. Serdar Ergün’ün düzenlediği Karate kamplarındaki müsabakalarda üstün başarı elde etti. Karatede de siyah kuşak 1. Dan mertebesine yükseldi. Böylece dünyadaki en önemli  dört Uzak Doğu Savaş Sanatı olan tekvando, judo, karate ve aikidonun dördünde birden siyah kuşak dan sahibi oldu.

 

Aikido eğitmenliğine 2001 yılında başladı. Norse Fitness, Darüşşafaka, Perpa, LifeGym, British School gibi çok sayıda yerde aikido dersleri verdi.

2010 yılında kurulan Japonya’dan yetkili TAAO(Türkiye Aikikai Aikido Organizasyonu)’nun, kurulduğu tarihten 2016 yılına kadar, ‘genel sekreterlik’ ve ‘sınav kurulu üyeliği’ görevlerini yürüttü.

Türkiye’de yapılan Aikido yarışmalarında hakemlik yaptı. Böylece Türkiye’nin ilk aikido hakemlerinden oldu.

2007 yılında ‘AikidoSever Aikido Organizasyonu’nu kurdu. Bu organizasyon 2016 yılından itibaren ‘AikidoSever Aikikai Organizasyonu’na dönüştü. Sever Cengiz bu organizasyonun başkanlığını yapmaya devam ediyor. Aynı yıl, Acıbadem Akasya’da SVR Beden Zihin’i kurdu.

Ayrıca, Türkiye’de aikidodan sorumlu TWF federasyonunda, 2007 yılından başlamak üzere eğitim kurulu üyesi, teknik kurul üyesi, İstanbul sorumlusu, sınav kurulu başkanlığı, antrenörlük kursu başeğitmenliği görevlerini yürüttü. Şuan sınav kurulu başkanlığına devam ediyor.

Ayrıca 2007 yılından beri emniyet teşkilatları, devlet kurumları, hava yolu şirketleri ve güvenlik şirketlerine Self Defense eğitimleri veriyor. Bu eğitimlerden bazıları: kabiniçi güvenlik, polis savunma taktikleri, V.I.P. güvenlik, kelepçeleme, havacılık ve uçuş güvenliği gibi self defense kapsamındaki eğitimler.