YOGA

YOGA NEDİR?

 

Yoganın kelime kökeni kontrol etmek, birleştirmek, bir olmaktır. Ahlaksal kurallara uyma, öz disiplin, yoga pozları, nefes, konsantrasyon, meditasyon, kendini keşfetme gibi aşamaları vardır.

 

Yoga'nın en önemli amacı, zihni sadelik ve huzura ulaştırmak için yenilemektir. Yani Yoga bir stresle başa çıkabilme hatta hayatımızdan stresi, kaygıları uzaklaştırma yöntemidir.

 

Kaslara ve kemiklere baskı yapan diğer egzersiz türlerinin tersine, Yoga vücudu yavaşça canlandırır.

 

Yoga; çocuklara, kadın-erkek yetişkinlere, hamilelere hem zihinsel hem de fiziksel fayda sağlar.

YOGANIN FAYDALARI NELERDİR?

 

Yoga, bedenin dengeli tutulmasına yardımcı olur, omurgayı desteklemekte önemli işlevi vardır. Yoga yapan kişi kendi vücut ağırlığını kullanarak güç, esneklik ve denge kazanır.

 

Yoga'nın, kas oluşumunda da etkisi vardır ancak spordaki gibi kasları şişirmez, uzatır. Böylece bedenin ince ve zarif görünmesini sağlar.  

 

Ayrıca Yoga yaparak, hayatımızdan stresi ve kaygıları uzaklaştırır, huzura kavuşuruz.

HAMİLE YOGASI

 

Hamilelik süresince düzenli yapılan yoga, anne adayının fiziksel kondisyonunu korumasına yardımcı olur. Duruş bozuklukları en aza indirilir. Karın kaslarının ve omurgadaki değişikliklerin yeniden yapılandırılması sayesinde kolay bir doğum için de beden hazırlanmış olur.

 

Yoga, solunum ve dolaşım sistemini güçlendirmeye de yardımcı olan bir pratiktir. Bu sayede hamilelikte başlayan bulantılar da dahil, pek çok fiziksel rahatsızlık hafifletilebilir.

 

Yoga sayesinde yavaşlayıp kendinize bedeninizi dinlemek için fırsat tanımış olacaksınız. Bunun en önemli faydalarından biri, değişen bedeninizle barışık bir hamilelik süreci geçirebilecek olmanız...

 

Özellikle hamileliğin son aylarında, karnın büyümesiyle yaşanan nefes darlığı gibi şikayetleriniz için yoga çok faydalıdır. Hamilelikte yaşanan duygusal yoğunluklarla baş etmeniz de kolaylaşır. Hatta bazı anneler, hamilelik sürecinde yoga yapmak için haftanın belli günlerinde dışarı çıkıyor olmanın bile başlı başına pozitif bir etki yarattığını düşünüyor.

ÇOCUK YOGASI

 

Çocuk yogası, klasik yoga duruşlarının çocuklar için uyarlandığı, eğlence, disiplin, kendine güven ve sorumluluk duygusuyla birleştiği hareketler bütünüdür. Çocuk yogasında amaçlanan ise yetişkin yogasında olduğu gibi beden-akıl-ruh uyumunu dengelemek ve çocuğun bu denge ile yaşamına devam etmesini sağlamaktır. En önemli noktalardan biri ise, çocuk yogasında kaybeden-kazanan diye bir kavramın asla olmamasıdır. Çocuklara rekabetsiz ve güvenli bir alan sunularak, kendi kişiliklerini ve yaratıcılıklarını ifade etme ortamı sağlanır.

 

3 yaşından itibaren çocuklar yoga yapmaya başlayabilirler. Fakat hiçbir çocuk yoga yapmaya zorlanmamalıdır. Zorla ve baskıyla yapılacak yoga çalışmasının çocuk üzerinde hiçbir faydası olmaz. Tam tersine stres ve yaralanmalara neden olabilir.

 

Çocuk yogasında, yetişkin yogasından farklı olarak duruşlarda daha az süreli kalınır ve hareketler birkaç kez tekrarlanır. Şarkılar, hikayeler ve oyunlarla birleştirilip yaş gruplarına göre uygulanır. Bir çocuk yoga çalışmasının en önemli unsurlarında biri eğlencedir. Çocuk yogasında bulunan asanalar(temel duruşlar) isimlerini hayvan, bitki, obje ve doğa isimlerinden alır.

MERKEZ DOJO

Acıbadem mah.
Çeçen Sok.
Başkent Çıkmazı
No: 12A

ACIBADEM / AKASYA

0553 291 444 8

  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black YouTube Icon