top of page

AİKİDO ÇOCUK

AİKİDO NEDİR?

42438037_1837501876344505_61708776278432
youtube-logo-hd-8.png

Aikido, 1883-1969 yılları arasında yaşamış olan Japon Morihei Ueshiba tarafından geliştirilmiş bir tür kendini savunma öğretisi ve sağlıklı yaşam metodudur. "Aİ: Uyum", "Kİ: Yaşam Enerjisi", "DO: Yol" demektir. Yani aikidonun kelime anlamı "Yaşam enerjisiyle uyumlanma yoludur." diyebiliriz.

 

Aikido, her türlü vuruş ve tutuşa karşı, rakibin gücünü yönlendirerek onun eklemlerine ve zayıf noktalarına yapılan baskılardan oluşan; kilitleme, düşürme ve fırlatma tekniklerinden meydana gelir. Karşımızdaki kişi ne kadar güçlü olursa olsun bu teknikleri doğru bir şekilde uygulayarak onu etkisiz hale getirebiliriz.  

AİKİDO ÇOCUKLARA EN UYGUN SAVUNMA SPORUDUR

dfghw.jpg
youtube-logo-hd-8.png

Aikido, güce değil, tekniğe dayanır. Bu yüzden çocukların en rahat yapabileceği savunma sporudur. Aikidoda amaç karşımızdaki kişiye zarar vermeden kendimizi korumaktır. Tamamen barışçıl bir felsefesi vardır. Kavga etmek, birini dövmek vb. şeyler aikidonun ruhuna çok uzaktır. Bu yüzden aikido çocuklara en uygun savunma sporlarından biridir.

 

Aikidoda müsabaka, dolayısıyla mücadele, yarış, madalya gibi kavramlar yoktur. Aikidoda teknikler karşılıklı uyum içinde çalışılır. Kimse kimseyi yenmeye veya ona üstünlük kurmaya çalışmaz. Bu da hayatlarının her alanında sürekli bir yarış içinde olan çocukların kişisel gelişimi açısından çok faydalıdır.

AİKİDO ÇOCUK DERSLERİ NASIL YAPILIR?

bnm.jpg
youtube-logo-hd-8.png

Dersler; her türlü vuruş ve tutuşa karşı tekniklerin ve temel vuruş tekniklerinin çalışıldığı aikido; esneklik, güç ve koordinasyon arttırmaya yönelik jimnastik ve yoga hareketlerinin yapıldığı spor; motivasyon arttırmaya ve ekip ruhunun öğrenilmesine yönelik oyun bölümlerinden oluşur. Ayrıca bütün derslerde ukemi (bir çeşit takla ve düşüş tekniği) çalışılır. Böylece çocuklar, günlük hayatta da düştüklerinde zarar görmez.

6-11 yaş arası çocuklar, aikido çocuk derslerine katılabilirler. Dersler kuşak seviyelerine, yaşa ya da siklete göre ayrılmaz. Buna gerek olmadığı gibi çocukların her yaş, fiziksel özellik ve seviyeden aikidocuyla beraber çalışması gelişimleri açısından önemlidir.

SINAV, KUŞAK, DİPLOMA SİSTEMİ

asdsfgq.jpg
youtube-logo-hd-8.png

Aikido Çocuk derslerinde, en az üç ayda bir yapılan sınavlarla seviye atlanır.  Çocuklar için renkli kuşaklar vardır. Siyah kuşaktan sonra 'dan' derecelendirmeleri başlar.

Sınavlar, Sever Cengiz başkanlığında, AikidoSever Aikikai Organizasyonu sınav kurulu tarafından yapılır. Sınav sırasında, öğrencilerden, kurulun sorduğu teknikleri yapması beklenir. Yani sınavlar uygulamalıdır. Sınavda başarılı olan öğrencilere yeni kuşakları ve diplomaları verilir.

Diplomalar, dünyanın her yerinde geçerlidir. İsteyen öğrencilere lisans çıkartılabilir, uygun yaş ve seviyeye gelenler antrenörlük belgesi alabilir.

bottom of page