top of page

HAMAK YOGASI

HAMAK YOGASI NEDİR?

poyyh.jpg
youtube-logo-hd-8.png

Aerial yoga ve antigravity yoga olarak da bilinen hamak yogası; akrobasi, jimnastik, yoga, dans, kiresis ve pilates gibi sporların bileşimlerinden oluşan bir yoga türüdür.

Hollywood'un eski koreograflarından Christopher Harrison tarafından geliştirilmiştir.

Hamak yogası, büyük bir şala benzeyen ipek bir hamak yardımıyla yapılır ve bu hamak, yerçekimsiz ortam hissi yaratır. Bu yerçekimsizlik sayesinde omurgadaki baskı sıfıra inerek esneklik ve hareket kabiliyeti artar. Böylece zorlayıcı hareketler çok daha kolay bir hale gelir. 

HAMAK YOGASININ FAYDALARI NELERDİR?

2-1.jpg

Hamak yogası, omurgadaki baskıyı azaltarak rahatlamanızı sağlar. Bu durum özellikle masa başı işlerde çalışanlar için çok faydalıdır.

 

Hamak yogasının en büyük artılarından biri de esnekliğinizi çok çabuk arttırabilmesidir. Hamak yogası yaparken kullanılan ipek hamaklar, vücudunuzu destekler ve kaslarınıza zarar vermeden esnemenize yardımcı olur.

Ayrıca kendi vücut ağırlığınızı kullanarak çalıştığınız için, hamak yogası yapmak uzun kaslarınızı geliştirerek daha estetik bir vücuda sahip olmanızı sağlar.

KİMLER HAMAK YOGASI YAPABİLİR?

1-1.jpg

Hamak yogası, zor bir spor gibi görünse de aslında her yaştan ve her fiziksel özellikten kadınlar ve erkekler için ideal bir yoga türüdür. Çünkü kullanılan hamakların verdiği fiziksel destek sayesinde, öğrenciler hareketleri daha rahat bir şekilde yapabilirler.

 

Ayrıca hamak yogası sınıflarımız en fazla altı kişiliktir. Bu yüzden eğitmen, bütün öğrencilerle özel olarak ilgilenerek, hareketleri herkesin kendisine uygun şekilde yapmasını sağlar. 

Ayrıca Harrison, bu yogayı sakatlıklarından kurtulmak için keşfetmiştir. Yani çeşitli sakatlıkları olan kişiler de hamak yogası yapabilir.

bottom of page